Precision Forestry Cooperative

Advisory Board

Our Advisory Board Members serve a 2-year renewable term, board members are expected to attend at least one board meeting during this term, if not able to attend the member can appoint an alternate from their organization.

We will update the Board Members list in July 2019 for the start of the 2019-2020 biennium, members for the 2017-2019 biennium include:

Name Affiliation
George McFadden Bureau of Land Management
Alicia Sullivan Google
Jenny Knoth Green Crow
John Vona Green Diamond
Mark Golliet Green Diamond
Rick Schmeling Green Diamond
Bruce Ripley Hancock Forest Management
Burt Dial Hancock Forest Management
Christian Schmidt Hancock Forest Management
Doug Browning Hancock Forest Management
Joseph Murray JMurray Forestry LLC
Brian Varblick King County
Rolf Gersonde King County
Kevin Lim Lim Geomatics
Alexandra Kazakova Lyft (prior at Microsoft)
Justin McAllister MicaSense
Ash Roorbach Northwest Indian Fisheries Commission
Tod Haren Oregon Department of Forestry
Gareth Waugh Port Blakely
Lauren Magalska Port Blakely
Chris Lacy Port Blakley
Jim Flewelling Private Consulting
Cassie Meigs Quantium Spatial
Russell Faux Quantum Spatial
Michael Premer Rayonier Timber
Andrew Hudak USDA Forest Service – Moscow Idaho
Bob McGaughey USDA Forest Service – PNW Station
Hans-Erik Andersen USDA Forest Service – PNW Station
Jacob Strunk USDA Forest Service – PNW Station
Christian Torgersen USGS – Seattle
Aaron Perry WA Department of Natural Resources
Angus Brodie WA Department of Natural Resources
Caleb Maki WA Department of Natural Resources
David Bergvall WA Department of Natural Resources
Jacob Beard WA Department of Natural Resources
Jeff Ricklefs WA Department of Natural Resources
Teodora Minkova WA Department of Natural Resources
Teresa Miskovic WA Department of Natural Resources
Weikko Jaross WA Department of Natural Resources
Caleigh Shoot Weyerhaeuser
Jose Alvarez Weyerhaeuser
Travis Axe Weyerhaeuser
Yuzhen Li Weyerhaeuser